Rukavice na překážky – ano, či ne? Toť otázka, která nadšence překážkových závodů dělí na dva tábory, protínané často plamennými diskuzemi.

Jedno je jasné – vytrénovaný úchop vám nenahradí. Co ale dělat, když si potřebujete jen trošku pomoct na mokrých, zabahněných nebo namrzlých překážkách, případně ochránit ruce před vlezlou zimou? 

Pak se pořádné rukavice hodí!

 

Někteří přísahají na obyčejné rukavice z hobbymarketu, jiní zkoušejí nové a nové metody, jak ruce na překážce trochu po(z)držet.

 

O tom ale více jindy, dneska se chci totiž rozepsat o překvapivě skvělých rukavicích, které byste ale na první pohled na kandidáta na překážkové závody rozhodně nepasovali.

Proč? Jsou to původně totiž rukavice určené pro hráče frisbee!

Rukavice Friction 3 od výrobce Friction Gloves se ke mně dostaly náhodou. Sama jsem vždycky spoléhala spíš na dobrý úchop než rukavice. S problémem se ale potýkal můj partner, překážkový začátečník (ehm, snad promine). V létě se mu potily ruce a z natrénované překážky se stala překážka frustrující. Nevzdal se, hledal podpůrné řešení a našel.

V prodejně frisbee potřeb Ultimo na Letné objevil epické pogumované rukavice. 

Smála jsem se, dokud jsem nevyzkoušela 🙂

Jak uvádí výrobce, Friction 3 byly navrženy tak, aby se v nich lépe chytalo frisbee za jakéhokoliv počasí. Pogumovaná dlaň má zajistit pevný a konzistentní úchop disku, dvojité švy a vyztužení na dlaních zase to, že rukavice vydrží. 

Což je tak nějak to, co přesně očekáváme od rukavic na překážky. 

 

Výhodou je, že požadavky na frisbee a OCR rukavice se protínají i v dalším bodě. Rukavice mají speciální design, který zajistí pohyblivost palce. A tu chceme i na překážkách. To samé platí pro ochranu před chladem, vlhkem i nějakými těmi prudkými dopady či hody.

 

Toť teorie, kterou uvádí americký výrobce i český distributor, zbývá přidat ostrý test na překážkovém závodě. 

Poprvé jsem rukavice (za stálé mírné nedůvěry) vyzkoušela na tréninku. Držely. Jako žádné rukavice předtím. Na závod jsem si v nich ale pořád netroufla, nebo aspoň ne na překážky. Jako první jsem je protáhla Spartanem. Absolvovaly se mnou ale jen veškeré tahání a nošení na Spartan Ultra, kde prošly na výbornou. V první fázi se tak osvědčily.

 

Čas na zkoušku druhou!

V září přišel čas na brutální kombinaci tří závodu během prodlouženého víkendu – dvakrát Překážkáč a jednou Gladiator Challenge v Kralupech. Oba závody jsou známé zajímavými a náročnými překážkami, letos měly ještě bonus – neustávající déšť a zimu. 

 

A tak jsem vytáhla rukavice. A…zázrak se stal! Rukavice držely na místě, i přes promočené všechno mi krásně podpořily úchop a aspoň trochu zahřály ruce. Podotýkám, že trénink úchopu pořád nenahradí. Ale když jde o to, že vám omylem neuklouzne ruka, když to nečekáte, nebo že zvládnete viset o pár vteřin déle, které rozhodnutí o zdolání nebo hendikepu, pak není o čem přemýšlet 🙂

 

Myslím, že díky rukavicím mi nejenom nezmrzly ruce, ale také mi na některých hlavně kovových segmentech pomohly. A vůbec jim nevadilo ani to, že jsem s nimi plavala, nosila břemena a pak hned ručkovala. Stejný názor měla i kamarádka Hanka, která rukavice protáhla Překážkáčem stejně jako já, a následně pěla ódy na jejich přilnavost. Někdy až moc velkou – v jedné chvíli jsme se v nich obě málem zasekly na místě :))

 

Už o nich přemýšlíte? Tak si pojďme shrnout plusy a mínusy 😉

+ pogumovaná celá dlaň včetně prstů

+ pogumování se jen tak neošoupe 

+ perfektně drží i na mokrém

+ zapínání rukavic na suchý zip kolem zápěstí – nekloužou z ruky

+ udrží ruce v teple

+ pohyblivý palec

 

– trochu vyšší cena

– nenahradí samy o sobě trénink úchopu

 

Závody v nedohlednu, proč teď kupovat rukavice, říkáte si… I na to mám argument 🙂

I když zrovna nejsou závody a fitka jsou zavřená, používám rukavice na venkovní tréninky na workoutových konstrukcích nebo na venkovních překážkách. Ochrání mě před rychlým prochladnutím a nebo přilepením se k tyči, když mrzne 🙂 A když trochu poprchává, je to rozhodně příjemnější.

Kde je koupit?

Rukavice v Česku distribuuje jediný prodejce, a to frisbee obchod Ultimo na Letné. Naštěstí mají ale i eshop, takže rukavice jde pohodlně objednat online až domů.

 

Jakou zvolit velikost? Ač se to nezdá, tak rukavice jsem si pořídila velikosti ženského M. Nemám sice žádné lopaty místo rukou, ale přeci jen ženské S je spíš na drobné ručičky.  

Takže pokud váháte nad velikostí, doporučuji vzít raději větší, případně se dají vyměnit. Rozměry najdete i v tabulce níže.

A sladký bonus na závěr? S kódem DARKSIDE máte do konce ledna 10 % slevu!

Rukavice můžete koupit pomocí tlačítka nad obrázkem, případně zkopírujte do svého prohlížeče tento odkaz: https://bit.ly/3btyyXX

Kategorie: Recenze

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *