Veronika Dvořáková

Jsem hlavní trenérkou a spoluzakladatelkou Dark Side Workout. Můj trenérský příběh se začal psát ještě před Dark Sidem, ale právě díky vlastní skupině a týmu ho teď můžu posouvat dál za svými sny.

Zábavná cesta ke zdravějšímu a silnějšímu tělu s dobrým pocitem.

Moje filosofie

Ve zdravém těle zdravý duch, to říkali už v Římě. V antickém Řecku byla vážená kalokagathia, ideál krásného a dobrého člověka z pohledy těla i ducha.
A věděli jste, že i dnešní věda potvrzuje, že díky pohybu se o mnoho zlepšuje schopnost se soustředit na učení nebo práci a obecně lépe pracuje mozek?

A proto by měl být sport a pohyb obecně součástí našeho života. Bez něj se ochuzujeme nejen o pevnou základnu zdraví, ale taky o to všechno, co nám tělo může předvést, o emoce, endorfiny.

Začít je ale někdy těžké. A moc dobře vím proč 🙂

Můj příběh

Nemám za sebou rozsáhlou dětskou sportovní minulost a ani jsem nebyla jednička školního tělocviku. Vlastně ani dvojka. Ještě před 12 lety jsem byla schopná vyjít na výlet po horách v balerínkách, lézt po mořských skalách v žabkách, ale zato na moři jsem byla jak ryba na vodě. Ladné boty se mi ale hodily v tanci, kterým jsem strávila celé dospívání. Sportovního profesionála byste ale ve mně těžko hledali.

Pak jsem začala objevovat sporty sama. Bez známek v žákovský a potřeby tím hubnout, ale jen tak pro ten pocit. Postupně jsem objevila obrovskou lásku k běhu, překážkovým závodům a lezení obecně, ale taky k pohybu samotnému. Ryzímu čistému pohybu podle vzorců, ve kterých se hýbali naše prapředci. 

Tak jsem se nakonec odchýlila od studijního oboru, který stojí na vysokoškolském diplomu, odešla z práce za počítačem a jsem tady – abych tuhle vášeň k pohybu předávala dál a pomáhala svým svěřencům se cítit lépe, být silnější, zdatnější, plnit si sny (a samozřejmě taky vypadat lépe).

Trénink není trestem za to, co jste snědli, ale oslavou toho, co vaše tělo dokáže. 

Co trénuji

Pomohu vám s čímkoliv, co sama budu vědět a umět, a co nevím, to zjistím. Učení je nikdy nekončící proces, ve kterém se vyvíjíme. A já sama se snažím neustále učit dál a nasávat informace a přístupy, protože jak říkal Sokratés – “Vím, že nic nevím”.

Překážkové závody jsou o emocích a překonání svého “nemožného”. Pochopit až v cíli znamená zjistit, čeho jsme schopni, a jakou čistou radost z toho může mít.

Za poslední roky vznikl po celém světě obrovský fenomén překážkových závodů. Jeden z prvních byl Spartan Race, který vznikl v Americe, ale velice rychle vznikaly další po celém světě. Z ryzí podstaty je to pořád takový hon na mamuta, na Peršany, … (doplňte si libovolnou historickou epochu). Rychle běžet, překonat překážky, porazit soupeře a donést kořist. Dneska se tomu říká OCR, jinak taky Obstacle Course Racing. Chcete-li, tak extrémní překážkové závody. Překážky se ale vymýšlí stále záludnější a OCR atlet je jeden z nejkomplexnějších sportovců. A připravit vás na takový závod a překážky je mým úkolem.

Trénování sebe i ostatních na překážkové výzvy se věnuji už nějaký pátek a podle slov i výsledků mých svěřenců to vypadá, že úspěšně 🙂

Fitness

Překážkové závody ale zdaleka nejsou jediný typ tréninku, který nabízím. Ne každý chce zdolávat překážky, a tak se specializuju i na kondiční posilování, hubnutí a čistý běh. Mými klienty jsou maminky s dětmi i manažeři, které bolí záda od sezení za počítačem.

Moje úspěchy

Sama mám za sebou už přes stovku překážkových závodů (někdy bych to měla spočítat), na některé jsem pyšná a podařilo se mi se postavit na stupně vítězů, na některé se historie raději neptá, jak to tak bývá 🙂
Začínala jsem v roce 2016 na Spartan Race, kdy jsem si připadala jako Alenka v říši divů. Ale ten pocit byl neuvěřitelnej. A tak jsem postupovala po žebříčku dál, občas z něj spadla, někdy narazila na slepou uličku, ale díky všem úspěchům i chybám jsem se dostala tam, kde dnes jsem.

V roce 2019 jsem začala závodit v elitní kategorii, kde se mi začalo dařit. O rok později se cesta zkomplikovala zdravotními problémy, sen se ale nerozplynul a díky tomu jsem dnes odhodlanější a připravenější se o to poprat 🙂

Na které závody jsem nejvíce pyšná?

  • Mistrovství světa ve Spartan Ultra, Švédsko, 2019, 8. žena v elitě
  • Gladiator Race Night Josefov, 2020, 2. žena v kategorii Race do 35 let
  • Brno Spartan Winter Sprint, 2020, 5. žena v elitě
  • Morzine Spartan Ultra, 2019, 2. žena v AG 25-29
  • Lipno Spartan Beast, 2019, 5. žena v elitě i celkově
  • Překážkáč, trať Velkej, 2019, 1. žena celkově
  • Geroy, 2019, 1. žena celkově
  • Excalibur Vranov, trať Hell, 2019, 3. žena celkově
  • Gladiator Race Night Josefov, 2019, 2. žena do 35 let
  • CEU series (série 5 závodů), Spartan, 2019, 2. žena v AG 25-29

Spartan Ultra World Championship, Are, Sweden, 2019

Certifikáty máš? A můžeme je vidět?

A teď malá sekce pro milovníky potvrzení a razítek 🙂 Vlastním rekvalifikační licenci instruktora kondičního posilování, díky které se trénováním můžu oficiálně živit (čti odvádět daně). Od té doby se snažím doplňovat další vzdělání na různých školeních, seminářích a workshopech. Z poslední doby jsou to třeba tyhle:

  • Funkční diagnostika pohybového aparátu, Body Therapy Center, Václav Šimek
  • Vývojové souhry ve sportu, Fyziofitness Černošice
  • Seminář hlubokého stabilizačního systému páteře, ramenního pletence a pánve, FTVS
  • Posilování břišních svalů a diastáza, Fyziofitness Černošiče

Věřím tomu, že nejen diplomy je člověk živ, a tak sleduji ostatní trenéry a osobnosti sportu, různé přístupy, čtu knihy, články a studie, poslouchám podcasty, koukám na videa, ptám se a diskutuju. A hlavně – vše ověřuji a zkouším (nejen) na sobě.

Spartan Ultra Morzine, 2019